LINEAGE

MALE LINE

CHOISIR Top colt on The 2001-02 Australasian 2YO Classification. Champion 2YO Colt in Australia in 2001-02. Champion Older Male Sprinter in GB in 2003. 7 wins-3 at 2-at 1000m, 1200m, £281,200, A$1,459,200, VRC Lightning S., Gr.1, Royal Ascot Golden Jubilee S., Gr.1, VRC Emirates Classic S., Gr.2, Royal Ascot King’s Stand S., Gr.2, STC Skyline S., Gr.3, AJC Breeders’ P., L, William Inglis 2YO Classic S., 2d AJC Sires’ Produce S., Gr.1, Newmarket July Cup, Gr.1, STC Pago Pago S., Gr.2, Golden Slipper Ball 2YO H., Matador Tow Bars 2YO H., 3d STC Golden Slipper S., Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, Oakleigh P., Gr.1, AJC Stan Fox S., Gr.2, VRC Rory’s Jester S., Gr.3, 4th NSW Tatt’s RC Roman Consul S., Gr.3, STC Heritage S., L. He entered stud in Aust. in 2003. Sire of 1772 progeny to race, 1154 winners (65.0%), earnings of over $123 million, 96 stakes winners, 79 stakes placegetters, inc.


OLYMPIC GLORY (10c, Alzao, Shirley Heights). Equal Leading 3YO Male on the 2013 WTR (Mile). Champion 3YO & Older Male Miler in Europe, France & GB in 2013 & 2014. Champion 3YO Miler in France & GB in 2013. Joint Champion 2YO Colt in France in 2012.8 wins-4 at 2-from 1200m to 1600m, £846,073, €694,295, Longchamp Prix Jean-Luc Lagardere, Gr.1, Ascot Queen Elizabeth II S., Gr.1, Longchamp Prix de la Foret, Gr.1, Newbury Lockinge S., Gr.1, Goodwood Vintage S., Gr.2, Newmarket Superlative S., Gr.2, Newbury Greenham S., Gr.3, 2d Deauville Prix Jacques Le Marois, Gr.1, Prix du Moulin de Longchamp, Gr.1, Royal Ascot Coventry S., Gr.2, 3d Deauville Prix Jacques Le Marois, Gr.1, 4th Longchamp Prix d’Ispahan, Gr.1.

STARSPANGLEDBANNER (06c, Made of Gold, Vain). Champion Sprinter in Europe in 2010. Champion Sprinter in Australia in 2009-10 & Aust-Bred International Sprinter in 2009-10. Champion Sprinter GB & Ireland in 2010.7 wins-1 at 2-from 1000m to 1600m, £544,645, €12,125, A$1,326,875, Royal Ascot Golden Jubilee S., Gr.1, Newmarket July Cup, Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, Oakleigh P., Gr.1, HDF McNeil S., Gr.3, Vain S., L, MVRC Inglis Juvenile P., 2d York Nunthorpe S., Gr.1, Curragh Renaissance S., Gr.3, VRC Festival of Racing S., L, 3d VRC Newmarket H., Gr.1, MRC Blue Diamond Prelude (c&g), Gr.3, 4th VRC Lightning S., Gr.1, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, Dundalk Mercury S., L.

OBVIOUSLY (08g, Montjeu, Silver Hawk). 13 wins from 6½f to 1m, €14,490, US$2,301,438, Hollywood Park Shoemaker Mile S., Gr.1-twice, Breeders’ Cup Turf Sprint, Gr.1, Hollywood Park American H., Gr.2, Santa Anita Arroyo Seco Mile S., Gr.2, Del Mar Mile H., Gr.2-twice, Belmont Poker S., Gr.3, Santa Anita American S., Gr.3, 2d Santa Anita San Gabriel S., Gr.2, Arcadia S., Gr.2, San Simeon S., Gr.3, Hollywood Park Robert K Kerlan Memorial H., L, 3d Breeders’ Cup Mile, Gr.1, Woodbine Mile S., Gr.1, Santa Anita City of Hope Mile S., Gr.2, Hollywood Park Cool Frenchy S., L, 4th Santa Anita City of Hope Mile S., Gr.2, Del Mar Mile H., Gr.2.

SACRED CHOICE (05f, Sir Tristram, Motavato). 9 wins from 1300m to 2100m, A$2,151,890, VRC Myer Classic, Gr.1, ATC Doncaster H., Gr.1, AJC Emancipation S., Gr.2, Aspiration H., L, Ethereal H., STC Clubsnsw H., Veolia Environmental Services H., 2d ATC Queen Elizabeth S., Gr.1, VRC Myer Classic, Gr.1, AJC Princesses Stop at Nothing 2YO H., 3d AJC Epsom H., Gr.1, ATC Chipping Norton S., Gr.1, STC Shannon S., Gr.2, AJC Show County H., L, VRC Moet & Chandon S., AJC Hoxton Park H., Wentworthville H., 4th NSW Tatt’s RC Tramway H., Gr.3, STC Epona S., L.

HISTORIAN (07g, Marauding, Zeditave). 5 wins from 1400m to 2000m, NZ$757,550, ARC Zabeel Classic, Gr.1, WRC Thorndon Mile, Gr.1, Hawkes Bay Tumu ITM Spring Sprint H., Gr.3, ARC Auckland Co-Op Taxis H., 2d New Zealand Derby, Gr.1, ARC New Zealand S., Gr.1, Novotel Mile H., Cambridge Stud Yearling Draft 3YO H., 3d Waikato Guineas, Gr.3, 4th Avondale Guineas, Gr.2.

CHOICE BRO (09g, Palace Music, Godswalk). 8 wins-3 at 2-from 800m to 1600m, NZ$324,975, A$304,850, Manawatu Sires’ Produce S., Gr.1, Taranaki 2YO Classic, Gr.3, ARC Karaka Mile, RL, Toowoomba TC Weetwood H., L, Tattersall’s Racing Club H., Marton JC Rural Fuel H., 2d BRC Strawberry Road H., L, Manawatu RC New Zealand Bloodstock 2YO H., BRC Canadian Club H., Chris Anderson Racing H., 3d ATC Bill Ritchie H., Gr.3, BRC Hampden S., L, Spear Chief H., L, Toowoomba TC Weetwood H., L, BRC Twilight Race Day H., Bluescope H., Hog’s We’d Love to Meat You H., Rockhampton Cup, ATC TAB Rewards H., BRC Cargo Transport Systems H., 4th ARC Avondale Guineas, Gr.2, Karaka Million, RL.

JAPONISME (12g, Encosta de Lago, Sir Tristram). 6 wins-2 at 2-at 1100m, 1200m, A$1,338,865, VRC Coolmore Stud S., Gr.1, ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, San Domenico S., Gr.3, Bob Ingham 2YO H., Tradie Magazine H., TAB Rewards 2YO H., 2d ATC Tab.com.au 2YO H., 3d VRC Lightning S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, William Reid S., Gr.1, BTC Cup, Gr.1, ATC Roman Consul S., Gr.2, Schweppes 2YO H., 4th ATC Run to the Rose H., Gr.2.

THE LAST LION (14c, Brief Truce, Commanche Run). 4 wins at 2, £229,422, Newmarket Middle Park S., Gr.1, Kempton Sirenia S., Gr.3, Sandown Dragon S., L, Doncaster Brocklesby 2YO S., 2d Royal Ascot Norfolk S., Gr.2, Doncaster Flying Childers S., Gr.2, Goodwood Molecomb S., Gr.3, 3d York Gimcrack S., Gr.2, Ascot Sodexo 2YO S.

DIVINE PROPHET (13c, Encosta de Lago, Centaine). 3 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, A$880,525, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, ATC Up & Coming S., Gr.3, Dapto Leagues Club 2YO H., 2d ATC Stan Fox S., Gr.2, 3d ATC Champagne S., Gr.1, 4th ATC Golden Rose S., Gr.1.

THE MISSION (14c, Redoute’s Choice, More Than Ready). Co-champion 2YO Colt in Australia in 2016-17.2 wins at 2, A$513,425, ATC Champagne S., Gr.1, Schweppervescence H., Gr.3, 4th ATC Pago Pago S., Gr.3.

KUSHADASI (10g, Carnegie, Grosvenor). 6 wins from 1200m to 2500m, A$543,920, South Australian Derby, Gr.1, SAJC Alan Sheppard Constructions H., John & Esther Abbott H., Anspach Removals & Storage H., Hughes Chauffeured Limousines H., Thomas Foods International H., 2d SAJC Port Adelaide Guineas, L, Dominant H., 3d SAJC The Deck at Morphettville H., 4th SAJC Chairman’s S., Gr.3.

SIR MOMENTS (10g, Zabeel, Covetous). 9 wins-2 at 2-from 1200m to 1650m, A$826,750, Queensland Guineas, Gr.2, BRC Daybreak Lover S., L, Dalrello S., L, The Phoenix S., L, Tails S., L, Sunshine Coast Cup, L, BRC Qpos H., GCTC Super Starfish H., Ethel Kerrison Birthday H., 2d GCTC AD Hollindale S., Gr.2, BRC Phelan Ready S., L, Sky Thoroughbred Central H., Carbine Club Gold Coast S., 3d SCTC Tails S., L, BRC Padua College H.

HURRIED CHOICE (04f, Catrail, Sir Tristram). 5 wins-2 at 2-to 1300m, A$573,550, AJC Challenge S., Gr.2, STC Theo Marks S., Gr.2, AJC Gimcrack S., L, STC Golden Slipper Day 2YO H., AJC Blues Point Hotel H., 2d STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, Apollo S., Gr.2, Cadbury Favourites Now with Boost H., 3d STC Expressway S., Gr.2, Concorde S., Gr.3, 4th STC Premiere S., Gr.2, AJC San Domenico S., Gr.3.

DREAMSCAPE (05c, Ferdinand, Sir Ivor). 4 wins to 1400m, A$390,200, AJC Stan Fox S., Gr.2, Liverpool City Cup, Gr.3, Up & Coming S., Gr.3, Jim Beam H., 2d AJC Southern Cross S., Gr.3, 3d STC Ming Dynasty H., L.

SECRET WEAPON (10g, Montjeu, Shirley Heights). 7 wins from 1200m to 2000m, £3,427, HK$15,670,900, HKJC Longines Jockey Club Cup, Gr.2, Centenary Vase, L, Woodpecker H., La Colline H., Elderly for Care H., Super Kid H., 2d Longines Hong Kong Cup, Gr.1, 3d HKJC Citi Hong Kong Gold Cup, Gr.1, Premier P., L, Lion Rock Trophy, L, Pok Oi Cup, Freesia H., 4th HKJC Sa Sa Ladies’ Purse, Gr.3, Chairman’s Trophy, L.

CELTIC DANCER (07g, Kala Dancer, Swiftly Morgan). 7 wins-2 at 2-to 1500m, A$531,550, BRC QTC Cup, Gr.2, GCTC Prime Minister’s Cup, L, BRC St Margaret’s Anglican Girls School H., Coca-Cola Amatil H., GCTC Coastal Tipper Hire QTIS H., 2d Gold Coast Guineas, Gr.3, SCTC Glasshouse H., L, 3d BRC Queensland Day P., L, Zarrafas Coffee H., Greenslopes Emergency Centre H., 4th GCTC Magic Millions Guineas, RL.

GLORY AWAITS (10g, Foxhound, Waajib). 6 wins-1 at 2-from 1400m to 1600m to 2019, £217,078, 756,000L., 19,268Dhs, Istanbul Topkapi Trophy, Gr.2, Chester City Plate S., L, 2d The Two Thousand Guineas, Gr.1, York City of York S., L, Doncaster Mile, L, Lingfield Paul Kelleway Memorial S., 3d Newmarket Feilden S., L, Sandown Randox Health H., Newmarket Firestone Building Products 2YO S., 4th Goodwood Thoroughbred S., Gr.3, Newmarket Autumn S., Gr.3, York Hambleton S., L.

STIMULATION (05c, Thatching, Crystal Palace). 3 wins-1 at 2-at 6f, 7f, £166,719, Newmarket Challenge S., Gr.2, European Free H., L, Newbury Dubai Duty Free Golf World Cup 2YO S., 2d Goodwood Lennox S., Gr.2, Newbury Horris Hill S., Gr.3, Newmarket King Charles II S., L, Ascot Hyperion 2YO S., 3d Istanbul Topkapi Trophy, L, 4th Royal Ascot Prince of Wales’s S., Gr.1, Jersey S., Gr.3, Newbury Dubai Duty Free Cup, L.

GOLD WATER (05f, Devil’s Bag, Nijinsky). 5 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, A$774,250, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, AJC Hit It Benny H., STC Group One Club H., Theraces.com.au P., 2d STC Coolmore Classic, Gr.1, Storm Queen S., Gr.1, BRC Doomben Cup, Gr.1, VRC AV Kewney S., Gr.2, Rose of Kingston S., Gr.2, AJC Emancipation S., Gr.2, Doncaster Mile Prelude, L, 3d GCTC AD Hollindale S., Gr.2, 4th VRC Vanity S., Gr.3.

MUSIC BAY (15f, Kaapstad, Nassipour). 4 wins-1 at 2-from 1000m to 1600m to 2019-20, A$357,150, SAJC Queen of the South S., Gr.2, VRC Leilani Series Final, MRC Spicer Thoroughbreds H., SAJC James Boag’s Premium 2YO P., 2d VRC Cap d’Antibes S., L, SAJC Dequetteville S., L, MRC Blue Star Print H., MRC (Mornington) Cleanaway H., 3d VRC Paris Lane S., L, MRC Clanbrooke Racing H., VRC Bruce Gadsden H.

CHANDLERY (09c, Mujadil, Groom Dancer). 3 wins-2 at 2-to 1400m, Goodwood Vintage S., Gr.2, 2d Newmarket Superlative S., Gr.2.

CHAMPAGNE HARMONY (05f, Zabeel, L’Enjoleur). 3 wins at 1100m, 1200m, A$208,425, SAJC Yallambee Classic, Gr.2, MRC Premier Signs P.H., 2d MVRC Schweppervescence P., 4th SAJC Robert Sangster S., Gr.1, MRC How Now S., Gr.3.

RAJASINGHE (15c, Soviet Star, Catrail). 2 wins at 2, £100,789, Royal Ascot Coventry S., Gr.2, 3d Newmarket July S., Gr.2.

INCUMBENT (04c, Rubiton, Voodoo Rhythm). 2 wins at 2, A$475,200, VRC Sires’ Produce S., Gr.2, MRC Inglis Premier 2YO S., 2d VRC Festive Season 2YO P., MRC Allan Wicks 2YO P., 3d MVRC Cathay Pacific Airways 2YO P.

BIG MONEY (09g, Humam, New Regent). 10 wins to 1350m, A$819,110, ATC Southern Cross S., Gr.3, BRC George Moore S., Gr.3, Qld Tatt’s RC WJ Healy S., Gr.3, BRC Lough Neagh S., L, Clarence River JC Ramornie H., L, Scone RC Segenhoe Stud H., 2d ATC Southern Cross S., Gr.3, BRC Lightning H., L, Clarence River JC Ramornie H., L, ATC Ascend Sales Trophies H., Drummond Golf H., 3d ATC Expressway S., Gr.2, Choisir H., Summer Sprint H., 4th ATC Expressway S., Gr.2, MRC Caulfield Sprint H., Gr.2.

ELOPING (11f, Rory’s Jester, Semipalatinsk). 7 wins-4 at 2-to 1200m, A$1,230,150, ATC Royal Randwick S., Gr.3, MVRC Champagne S., Gr.3, MRC Blue Sapphire S., L, Blue Diamond Preview (f), L, GCTC Silk Stocking H., L, Bendigo JC VOBIS Gold Rush 2YO S., 2d VRC Gucci S., Gr.3, MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.3, GCTC Driefontein H., 3d MVRC Ian McEwen S., Gr.2, 4th BRC Champagne Classic, Gr.2, VRC Sports H., L, City Tatt’s RC Lightning H., L.

MONSIEUR JOE (07g, Compton Place, Thatching). 13 wins-2 at 2-to 1050m, £171,331, €163,100, 1,044,118Dhs, Longchamp Prix du Petit Couvert, Gr.3, Deauville Prix du Cercle, L, Tipperary Abergwaun S., L, York Spring Sprint, Jack Berry House S., Eventmasters.co.uk H., Meydan Classifieds Trophy H., Newmarket British Stallion Studs S., 2d Longchamp Prix de Saint-Georges, Gr.3, Sandown Sprint S., Gr.3, Deauville Prix du Cercle, L, York City Walls S., L, Naas Woodlands S., L, Dundalk Mercury S., L, Epsom Dash H., Ascot Ritz Club Casino H., Naas Joe McGrath H., Meydan Emirates Airline Trophy S., Al Naboodah Construction Group H., Al Hadeerah Trophy H., Newmarket Southend Airport S., 3d Curragh Sapphire S., Gr.3, York City Wall S., L-twice, Ascot Fred Cowley MBE S., McGee Group 2YO S., 4th Meydan Al Quoz Sprint, Gr.1, York City Walls S., L, Haydock Achilles S., L, Cork Midsummer Sprint S., L.

PSYCHEDELIC FUNK (14g, Galileo, Zieten). 6 wins-2 at 2-from 6f to 1m to 2019, £16,140, €191,086, Naas Gladness S., Gr.3, Tipperary Concorde S., Gr.3, Leopardstown Knockaire S., L, 2d Curragh Anglesey S., Gr.3, Naas Lacken S., Gr.3, 3d Leopardstown Boomerang S., Gr.2, Royal Ascot Coventry S., Gr.2, Leopardstown Ballycorus S., Gr.3, 4th Tipperary Concorde S., Gr.3, Killarney Ruby S., L.

UXORIOUS (05g, Keltrice, Rancho Ruler). 7 wins at 1200m, 1250m, A$287,088, SAJC Spring S., Gr.3, Warrnambool RC Wangoom H., L, SAJC Adelaide Casino H., MRC Rajah Sahib H., Swan Hill JC Golden Topaz, 3d MRC Mitty’s Cup.

WORTHY CAUSE (11c, Grand Lodge, Lake Coniston). 5 wins-1 at 2-from 1000m to 1800m, A$484,650, GCTC Gunsynd Classic, Gr.3, VRC Paris Lane S., L, BRC Sprite H., Teece Air-Con H., 2d SCTC Ascot H., L, BRC Silky Smooth & Speedy H., Rawgroup Hospitality 2YO H., Sky Racing 2YO H., 3d MRC Eclipse S., Gr.3, GCTC Vo Rogue P., Gr.3, Sunshine Coast Guineas, Gr.3, BRC Bernborough H., L, 4th MRC Moonga S., Gr.3, GCTC Prime Minister’s Cup, L.

WOULDNT IT BE NICE (10g, Tactical Cat, Mt. Livermore). 5 wins-2 at 2-to 1200m, A$560,895, ATC Concorde S., Gr.3, June S., L, Australian Turf Club 2YO P., AMWU National H., 2d ATC Canterbury Classic, L, July Sprint H., Can Assist Winter Dash H., Tooheys New H., 3d ATC Premiere S., Gr.2, Newcastle JC Cameron H., Gr.3, ATC Winter S., L, Australian Turf Club 2YO H., Sydney Markets Foundation H., Clubsnsw H., Go the Tahs H., Tab.com.au 2YO H., 4th ATC Missile S., Gr.2, Liverpool City Cup, Gr.3, June S., L-twice, Breeders’ P., L.

DIAMOND EARTH (09f, Strategic, Polish Patriot). 5 wins-3 at 2-to 1200m, A$711,425, ATC Nivison S., Gr.3, Scone RC Denise’s Joy S., L, ATC Inglis Nursery, MVRC Microflite Helicopters Inglis Banner 2YO S., Scone RC Arrowfield 2YO H., 2d ATC PJ Bell S., L, Inglis 2YO Classic, Ambassador Travel Services 2YO P., 3d ATC The Paslode Sprint H.

PSYCHOLOGIST (07f, Danzero, Mi Preferido). 5 wins-1 at 2-to 1200m, A$277,613, HK$1,181,750, MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.3, Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, Winning Edge Presentations Cup, MVRC Adapt Australia H., HKJC Chaozhou H., 2d MRC D’Urban H., HKJC Manawatu Challenge Trophy H., Miraculous H., 3d MVRC Device Technologies H., HKJC Cheung Sha H.

LADY SPRINGBANK (07f, Kendor, Gimont). 3 wins-2 at 2-at 6f, 7f, £6,956, €79,371, Curragh Park S., Gr.3, Leopardstown One Thousand Guineas Trial, Gr.3, Doncaster Sovereign Health Care Heartbeat 2YO S., 3d Haydock Gretsch-Unitas 2YO S.

SETSUNA (15f, Lujain, Omnicorp). 2 wins at 2, A$276,500, VRC Ottawa S., Gr.3, MVRC Inglis Banner 2YO S., L, 2d ATC Gimcrack S., L, 4th ATC Sweet Embrace S., Gr.2.

DEFCON (13c, Encosta de Lago, Geiger Counter). 2 wins-1 at 2-at 1200m, A$368,250, MRC HDF McNeil S., Gr.3, Canberra RC Black Opal S., Gr.3, 2d ATC Silver Slipper S., Gr.2, Canonbury S., Gr.3.

I AM SERIOUS (13f, Bianconi, Al Hareb). 8 wins from 1200m to 1600m, A$465,845, ATC Angst S., Gr.3, Chris Waller Hall of Fame H., Owner Benefits Card H., Ford Civil Contracting H., McGrath Estate Agents Qld H., 2d ATC Millie Fox S., Gr.2, Premier’s Cup, Gr.3, Spring Preview H., Sydney’s West App H., Ascot Restaurant H., 3d ATC Kingston Town S., Gr.3, TAB H.

WHATEVERWHENEVER (07f, Royal Academy, Sackford). 8 wins to 1400m, A$275,690, MRC Moonga S., Gr.3, BRC Coca-Cola Quality H., Biflex H., Lyndhurst Stud P., Brc.com.au H., 2d BRC Nudgee H., L, Eagle Boys Pizza H., Lyndhurst Stud H., 3d BRC Channel Seven H., Glenlogan Park P., St Vincent’s Brisbane H., Novotel Brisbane Airport H., Brc.com.au H.

TWITCHY FRANK (14f, Lonhro, Danehill). 7 wins to 1400m, A$561,550, TTC Vamos S., Gr.3, MRC VOBIS Gold Distaff, VRC Craftsman H., MRC Allan Wicks H., MVRC MMR Creative Agency H., 2d TRC Bow Mistress S., Gr.3, TTC Newmarket H., L, MRC Ladbrokes Cash in H., 3d TRC Bow Mistress S., Gr.3, TTC Conquering S., L, Brisbane St News & Lotto H., Bendigo JC Gold Bracelet, Bendigo Bracelet, SAJC Darley in Victoria H., 4th BRC Spear Chief H., L.

SIR PARKY – TRES MAGNIFIQUE (H.K.) (07g, Seattle Slew, Mr. Prospector). 7 wins-4 at 2-from 1000m to 2200m, Newmarket Somerville Tattersall S., Gr.3, Newbury Racing UK 2YO S., HKJC Broadwood H., Lotus H., ATV the 100 Celebrities H., 2d HKJC Armada H., 3d Newmarket Weatherbys Nursery H., HKJC Deep Water Bay H.

KASABIAN (05g, Air de France, Auk). 7 wins from 1200m to 1650m, A$348,900, WATC Asian Beau S., Gr.3, Westspeed 3YO H.-twice, Pure Blonde Naked H., Perthracing.com.au H., Ascot Vale Estate H., 2d WATC Westspeed 3YO H., Westspeed 3YO H., 3d Kalgoorlie Cup, L, WATC Westspeed 3YO H., Call TAB to Bet 132369 H., Westspeed 3YO H.

MA CHOIX (10f, Montjeu, Star Way). 5 wins at 1600m, 1800m, R443,625, Kenilworth Victress S., Gr.3, Cape Town Prawn Festival H., Durbanville Thank You for For Joining Us H., 2d Kenilworth Racing Its’a Rush H., Happy Hour on Raceday P., 3d Greyville East Coast H., L, Kenilworth Thank You for Your Patronage H.

ROYALSECURITYBABY (10f, Citidancer, Marscay). 5 wins-1 at 2-to 1400m, R346,125, Clairwood Strelitzia S., Gr.3, Greyville Itsarush.co.za H., Rugby 5 H., Master Judge of Pace H., 2d Greyville Soccer 1 One Line Better Chances H., 3d Clairwood Jackpot Quick Mix H.

ROCKSHAFT – OCEAN FORTUNE (MAL.) (08g, Rory’s Jester, Forest Glow). 5 wins-2 at 2-to 1400m, A$116,070, 95,016Rgt., SAJC Breeders’ S., Gr.3, 3d MRC TMB Printing H., MRC (Mornington) Channel 7 Ron Casey Memorial H.

ZIHBA (15c, Galileo, Cadeaux Genereux). 3 wins-1 at 2-at 7f, 1m, €88,100, Leopardstown Amethyst S., Gr.3, 2d Leopardstown Heritage S., L, 3d Leopardstown Amethyst S., Gr.3, 4th Curragh Tattersalls Gold Cup, Gr.1, Leopardstown Meld S., Gr.3.

TAKING AIM (14g, Hussonet, Snippets). 3 wins-1 at 2-at 1200m, 1400m, A$244,800, HK$2,679,900, GCTC Ken Russell Memorial Classic, Gr.3, HKJC Panasonic 100th Anniversary H., Lukfook Beloved Collection H., 2d BRC Sires’ Produce S., Gr.2, VRC Talindert S., L, ATC TAB Rewards 2YO P., HKJC Po Yan H., 3d BRC JJ Atkins S., Gr.1, HKJC Salisbury H., HKU Space H., Riding for the Disabled H., 4th VRC Danehill S., Gr.2.

WOWEE (09f, Zabeel, Sadler’s Wells). 3 wins from 1600m to 2500m, A$99,860, South Australia Fillies Classic, Gr.3.

PROISIR (09c, Encosta de Lago, Centaine). 3 wins from 1200m to 1600m, A$475,230, Newcastle JC Spring S., Gr.3, ATC TVN Jockeys Trust H., Myboycharlie at Vinery H., 2d ATC Randwick Guineas, Gr.1, Spring Champion S., Gr.1, 3d ATC Hobartville S., Gr.2.

GOSSAMER SEED (08f, Linamix, Rahy). 3 wins-1 at 2-to 7f, €89,380, Curragh Athasi S., Gr.3, 3d Leopardstown Ballyogan S., Gr.3, Cork Midsummer Sprint S., L.

CUTE EMILY (08f, Mi Preferido, Harrisand). 3 wins at 2, A$190,725, SAJC Sires’ Produce S., Gr.3, MRC BMW 2YO H., 2d MVRC Bill Stutt S., Gr.2, 3d MRC Angus Armanasco S., Gr.2, Winning Edge Signature H.

ALEXIOS KOMNENOS (14c, Montjeu, Fappiano). 2 wins-1 at 2-at 7f, 1m, Leopardstown Desmond S., Gr.3, Curragh Barronstown Stud 2YO S., 2d Leopardstown Tyros S., Gr.3, 3d Curragh Celebration S., L, 4th Cork Platinum S., L.

EVERY ROSE (17f, Show a Heart, Rory’s Jester). Winner at 2 in 2019-20, A$247,700, ATC Gimcrack S., Gr.3, 2d BRC BJ McLachlan S., Gr.3, Wyong Magic Millions 2YO Classic, RL, 4th ATC San Domenico S., Gr.3.

His sire sons include Starspangledbanner (14), Olympic Glory (5), Stimulation, Proisir, Dreamscape, etc.

FEMALE LINE

MADE OF GOLD 5 wins-2 at 2-from 6f to 8½f, £105,178, 200,000fr., US$81,140, Ascot Royal Lodge S., Gr.2, 2d Longchamp Prix de la Salamandre, Gr.1, Goodwood Vintage S., Gr.3, Newmarket July S., Gr.3. Sire of winners of over $22 million – 17 stakes winners, inc. OPEN CUTMAITLAND GOLDSMYTZER’S RIVALRYGILDED ANGELGOLDEN DELICIOUSGOLD CRYSTALMINT OF GOLDCOSMIC STRIKEVIMAMY GOLDEN BRACELET, etc. Maternal sire of winners of over $26 million – 10 stakes winners, inc. STARSPANGLEDBANNERSTAR TURNMERYLGIVEN VISIONMISS CONDITIONSUPER GOLDRIVER’S LANESHE GOES TO RIOMISSION TYCOONUNTAMED DIAMOND.


1st Dam

Gold Anthemby Made of Gold2 wins at 2, SAJC Yalumba Wines 2YO Dash H., 2d SAJC Balcrest S., L, Redding H., 3d SAJC Zonta Adelaide 2YO H. Half-sister to Circles of Ice (dam of MARCADOTAGINE). Dam of fourteen named foals, eleven to race, ten winners, inc:-

STARSPANGLEDBANNER (c. by Choisir). Champion Sprinter in Europe in 2010. Champion Sprinter in Australia in 2009-10 & Aust-Bred International Sprinter in 2009-10. Champion Sprinter GB & Ireland in 2010. 7 wins-1 at 2-from 1000m to 1600m, £544,645, €12,125, A$1,326,875, Royal Ascot Golden Jubilee S., Gr.1, Newmarket July Cup, Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, Oakleigh P., Gr.1, HDF McNeil S., Gr.3, Vain S., L, MVRC Inglis Juvenile P., 2d York Nunthorpe S., Gr.1, Curragh Renaissance S., Gr.3, VRC Festival of Racing S., L, 3d VRC Newmarket H., Gr.1, MRC Blue Diamond Prelude (c&g), Gr.3, 4th VRC Lightning S., Gr.1, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, Dundalk Mercury S., L. Sire.

Barood (c. by Choisir). Subject horse.

Gold Chant (f. by El Moxie). 5 wins-1 at 2-at 1000m, 1200m, A$129,520, MRC Kenmark H., VRC Lord Nelson H., MVRC Mirvac H., 2d MVRC Asofia 2YO H., Arrow Training Services H., 3d SAJC Dermody S., L. Dam of-

AMICUS (Fastnet Rock). 5 wins-1 at 2-from 1150m to 1600m, A$809,485, MRC Thousand Guineas, Gr.1, VRC Let’s Elope S., Gr.2, ATC Breeders Classic, Gr.2, Toy Show H., Gr.3, Hyland Race Colours 2YO P., 2d MRC Thousand Guineas Prelude, Gr.2, The Cove Hotel H., 3d ATC Emancipation S., Gr.2, TAB Early Quaddie P., Big Sports Breakfast 2YO P., 4th ATC Coolmore Classic, Gr.1, VRC Myer Classic, Gr.1, ATC Surround S., Gr.2.

CHEER LEADER (Snitzel). Winner at 2, A$125,910, MVRC Valley Pearl S., L, 3d VRC Very Special Kids P., L.

Il Cavallo (Choisir). 5 wins-1 at 2-at 900m, 1000m, NZ$16,000, A$202,275, MRC Swettenham Stud Dash for Cash 2YO H., VRC AR Creswick Series Heat H., Recognition H., MRC Nine West H., Hal Baker P., 2d CJC Pegasus S., L, Waikato RC Distinction Hamilton Hotel H., MRC (Mornington) Bayside Jeep H., 3d MVRC Carlyon S., L, Signage Concepts H., 4th MRC Vain S., Gr.3. Sire.

Regally Blonde (f. by Royal Academy). Winner at 1200m, 3d SAJC Allan Scott Park H. Dam of-

Zaakhira (Redoute’s Choice). Winner at 2, 2d Turffontein Book a Table P., 3d Turffontein Swallow S., L.

 

2nd Dam

NATIONAL SONG, by Vain. Raced once. Half-sister to CIRCLES OF GOLD (dam of ELVSTROEMHARADASUN), GOLD WELLSModern EraRings of Gold. Dam of 15 foals, 10 to race, 8 winners, inc:-

Gold Anthem (Made of Gold). 2 wins. See above.

Circles of Ice. Unraced. Dam of-

TAGINE (Last Tycoon). 3 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, A$140,050, TRC One Thousand Guineas, L, MVRC Melbourne Commercial Trophy H., 2d SAJC Cinderella S., L, TRC Strutt S., L, MVRC Mvrc.net.au H., 3d MRC Geoffrey Belmaine H., 4th SAJC South Australian S., L. Dam of-

Trisara (Dehere). Winner at 2, 2d SAJC Cinderella S., L, MVRC Hoyts Food 2YO P., 3d MVRC Valley Events 2YO P. Producer.

MARCADO (Choisir). Winner at 2, A$92,900, VRC Talindert S., L, 3d VRC Sires’ Produce S., Gr.2.

 

3rd Dam

OLYMPIC AIM, by Zamazaan4 wins from 1850m to 2100m in Aust. Half-sister to BIT OF A SKITESHAGOLVIN (dam of YANKEE GOLD), GOOD SHOW – TAMAN SINGAPURA (Mal.). Dam of 8 foals, all raced, 6 winners, inc:-

CIRCLES OF GOLD (Marscay). Joint third top filly on The 1994-95 Australasian 3YO Classification. 6 wins from 1200m to 2400m, A$936,835, AJC Australian Oaks, Gr.1, Adrian Knox S., Gr.3, VATC Coongy H., Gr.3, SAJC Ansett Australia S., L, AJC Claymore H., Cuddle H., 2d VATC Caulfield Cup, Gr.1, WATC Fruit ‘n’ Veg S., Gr.1, Queensland Oaks, Gr.1, VATC TS Carlyon Cup, Gr.2, Summoned S., L, 3d VATC CF Orr S., Gr.1, AJC Apollo S., Gr.2, VATC Sandown Cup, Gr.2, Eclipse S., L, 4th VRC Australian Cup, Gr.1, LKS Mackinnon S., Gr.1. Dam of-

ELVSTROEM (Danehill). Champion older horse in Australia in 2005. Champion Older Miler in UAE in 2005. 10 wins-1 at 2-from 1300m to 2500m, £49,950, €68,560, A$3,916,600, 4,416,000Dhs in Aust. and U.A.E, Victoria Derby, Gr.1, MRC Caulfield Cup, Gr.1, Underwood S., Gr.1, CF Orr S., Gr.1, Nad al Sheba Dubai Duty Free S., Gr.1, VRC Turnbull S., Gr.2, MRC St George S., Gr.2, Autumn Classic, Gr.2, Guineas Prelude, Gr.3, 2d Longchamp Prix d’Ispahan, Gr.1, VRC Craiglee S., Gr.2, MVRC AAMI Vase, Gr.2, 3d VRC Australian Cup, Gr.1, York Prince of Wales’s S., Gr.1, STC Rosehill Guineas, Gr.1. Sire.

HARADASUN (Fusaichi Pegasus). Champion Australian 3YO Colt in 2007. Champion Older Male Miler in GB & Ireland in 2008. 7 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, £157,398, A$2,376,350, AJC Doncaster H., Gr.1, Royal Ascot Queen Anne S., Gr.1, STC George Ryder S., Gr.1, MRC Vain S., L, Zeditave S., L, Wellington Racing Club S., L, 2d AJC Queen Elizabeth S., Gr.1, MVRC Dato’ Tan Chin Nam S., Gr.2, MRC Memsie S., Gr.2, HDF McNeil S., Gr.3, Schweppervescence Cup, Gr.3, Bletchingly S., Gr.3, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC Turnbull S., Gr.1, 4th VRC Australian Guineas, Gr.1. Sire.

Hveger (Danehill). Winner at 1600m, A$83,550, 2d SAJC South Australian Oaks, Gr.2, MRC Skyy Blue P., 3d SAJC Australasian Oaks, Gr.1. Dam of-

HIGHLAND REEL (Galileo). Champion Older Horse in Ireland in 2016 (Long). Champion Older Male in Ireland in 2017 (Int.). Joint Champion Older Male in Ireland in 2017 (Long). 10 wins-2 at 2-from 1400m to 2400m, £1,911,713, €1,545,545, US$2,827,300, A$220,000, HK$23,295,000, 1,101,000Dhs, Ascot King George VI & Queen Elizabeth S., Gr.1, Breeders’ Cup Turf, Gr.1, Royal Ascot Prince of Wales’s S., Gr.1, Epsom Coronation Cup, Gr.1, Arlington Park Secretariat S., Gr.1, HKJC Longines Hong Kong Vase, Gr.1-twice, Goodwood Vintage S., Gr.2, 2d Chantilly Prix de l’Arc de Triomphe, Gr.1, Prix du Jockey Club, Gr.1, York International S., Gr.1, HKJC Longines Hong Kong Vase, Gr.1, 3d Breeders’ Cup Turf, Gr.1, MVRC WS Cox P., Gr.1, Ascot Champion S., Gr.1.

CAPE OF GOOD HOPE (Galileo). 3 wins-1 at 2-from 1500m to 2000m, £59,947, €96,224, US$120,000, A$687,750, to 2019-20, MRC Caulfield S., Gr.1, Epsom Blue Riband Trial, L, 2d Newmarket Superlative S., Gr.2, 3d Newmarket Royal Lodge S., Gr.2, Saratoga Derby, L, 4th Chantilly Prix du Jockey Club, Gr.1.

IDAHO (Galileo). 4 wins-1 at 2-from 1m to 13½f, £677,271, €341,060, US$77,302, 30,000,000¥, York Great Voltigeur S., Gr.2, Royal Ascot Hardwicke S., Gr.2, Chester Ormonde S., Gr.3, 2d Irish Derby, Gr.1, Leopardstown Ballysax S., Gr.3, 3d Ascot King George VI & Queen Elizabeth S., Gr.1, The Derby, Gr.1, Goodwood Cup, Gr.1, York Lonsdale Cup, Gr.2, Leopardstown Derrinstown Stud Derby Trial S., Gr.3.

NOBEL PRIZE (Galileo). 2 wins-1 at 2-at 1m, 10¾f to 2020, Dundalk Ballysax S., Gr.3, 2d Leopardstown Irish Stallion Farms 2YO S.

Lady Circles. Placed at 3 in Aust. Dam of-

DECIRCLES (Encosta de Lago). 5 wins to 1400m, A$517,365, VRC Standish H., Gr.3, 2d VRC Sires’ Produce S., Gr.2, CS Hayes S., Gr.3, Kensington S., L, MRC John Dillon H., L, 3d VRC Standish H., Gr.3.

GOLD WELLS (Barathea). 7 wins from 1100m to 2000m, A$539,750, VRC Blamey S., Gr.2, Kensington S., L, Dulcify H., Williamstown Welter H., MRC Limerick H., WATC Pink Innovation H., 2d VRC Standish H., Gr.3, Auckland Racing Club Metric Mile H., L, WATC Lord Mayor’s Cup Welter H., Budget Rent a Car Welter H., 3d VRC Chester Manifold S., L, Saintly H., WATC Margaret River Fresh H.